بانک سوالات امتحانی اول تا ششم دبستان (معلم ماکویی)
آموزش ابتدایی تخصص ماست
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ آموزشی -علمی-مدیریتی
قلم از موارد سوگند باریتعالی میباشد، بنا بر این حرمتش واجب است پس همیشه نوشتن رهگشا نیست!آنچه از قلم باید بتراود بارقه و رنگ و بوی دردمندانه آنست!درد بسیار است و قلمم یخ زده و مبهوت!قلمم از مجازات و تاوان در مقابل جرم و گناه نکرده غمگین است؟!
استفاده از تمام موضوعات وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد

مدیر وبلاگ :مرتضی دادگر اصل
نظرسنجی
دوست ارجمند نظرشما در باره این وبلاگ چیست

تلفیق روش‌های تستیتلفیق روش‌های تستی (1)

روش‌های تستی مكمل یكدیگرند

ابتدا سعی می‌كنیم زمان هر درس را برای خودش سرمایه‌گذاری كنیم. تكنیك زمان‌های نقصانی به شما كمك می‌كند تا بتوانید سؤالات را در زمان خودشان پاسخ دهید. باید در مرحله‌ی اول سؤالاتی را كه ساده‌تر است و با صرف زمان كم‌تری به پاسخ می‌رسید، هدف قرار دهید تا بتوانید در وقت تعیین‌شده سؤالات را پاسخ دهید و بیهوده زمان خود را صرف سؤالات سخت و چالشی نكنید؛ زیرا ممكن است نتوانید همان سؤالات ساده را هم به‌درستی جواب دهید و درگیر شدن با سؤالات سخت شما را از امتیازات ساده‌‌تر دور كند و نمره‌ای را كه به‌سادگی می‌توانسته‌اید كسب كنید از دست بدهید.

از این پس سعی كنید هر درس را در زمان خودش پاسخ دهید و حتی چند دقیقه از هر درس قرض بگیرید تا در پایان به سؤالات وقت‌گیر و درس‌هایی كه ممكن است وقت كم بیاورید اختصاص دهید. مثلاً اگر برای ادبیات 20 دقیقه وقت دارید تمام تلاشتان را به كار گیرید تا بتوانید سؤالات را در 15 دقیقه پاسخ دهید تا كمی زمان هم ذخیره كنید. با این كار حدوداً 15 دقیقه برای عمومی‌ها و 30 دقیقه برای اختصاصی‌ها وقت اضافه می‌آورید كه در مرحله‌ی دوم پس از این‌كه یك بار همه‌ی سؤالات را بررسی كردید، به سؤالات وقت‌گیر اختصاص می‌دهید تا عملكردتان بهتر شود. ضمناً برای شروع حتماً به وقتی كه برای هر درس در بالای دفترچه قید شده، توجه كنید؛ در غیر این صورت ممكن است تعدادی از سؤالات را پاسخ دهید و ناگهان متوجه شوید كه زمان آن درس به پایان رسیده و مجبور شوید بقیه‌ی سؤالات آن درس را رها كنید كه ممكن است سؤالات ساده‌ای را نخوانده از دست بدهید یا وقت درس‌های دیگر را به این سؤالات اختصاص دهید كه باز هم موجب می‌شود تا برای برخی سؤالات، زمان كم بیاورید. هیچ درس و مبحث و سؤالی را فدای دیگری نكنید.

نیازی نیست به تمام سؤالات پاسخ دهید. ابتدا هوشمندانه برخورد کنید. در مرحله‌ی اول امتیازات مثبت را برای خود جمع كنید. دقیقاً مانند بسیاری از بازی‌هایی كه انجام می‌دهید مسیر ساده‌تر را برای رسیدن به مرحله‌ی آخر و هدف نهایی كه در این‌جا موفقیت و پیشرفت است، انتخاب می‌كنید. اکنون كه ارزش تمام سؤالات یكسان است چه بهتر كه در زمان كم‌تری تعداد سؤالات ساده و متوسط بیش‌تری را پاسخ دهید و سؤالات سخت و چالشی را در مرحله‌ی دوم حل كنید كه خیالتان راحت‌تر است و انرژی اولیه را كسب كرده‌اید كه همان نمره‌ی سؤالات ساده است. باز هم دقیقاً مانند بازی‌های كامپیوتری كه هر چه پیش می‌روید كار سخت‌تر می‌شود ولی شما هم قوی‌تر شده‌اید و راحت‌تر می‌توانید از پس كار برآیید ولی اگر بخواهید از همان ابتدا مرحله‌ی سخت بازی را انتخاب كنید با مشكل روبه‌رو می‌شوید و نمی‌توانید آن طور كه باید عمل كنید. اگر حتی یك سؤال هم سخت بود آن را تا انتها كنار بگذارید تا بازدهی كارتان بالا رود و در صورتی كه وقت اضافه داشتید در پایان آزمون این سؤالات را هم تحلیل كرده و اگر به جواب درست رسیدید پاسخ را وارد پاسخ‌برگ كنید.

به میزانی كه بتوانید تمام سؤالات یك درس را ببینید و هیچ سؤالی را نخوانده رها نكنید، می‌توانید موفق‌تر باشید؛ زیرا حداقل امتیاز سؤالات ساده را در توشه‌ی خود اندوخته‌اید.


برای این‌كه بتوانیم تكنیك زمان‌های نقصانی را به‌خوبی اجرا كنیم و بازدهی این روش را افزایش دهیم نیاز است تا موازی با آن تكنیك «× و -» را نیز انجام دهیم. این‌جاست كه تكنیك «× و -» به كمك زمان‌های نقصانی می‌آید.

این دو تكنیك از شما می‌خواهند كه بتوانید همه‌ی سؤالات را بررسی كنید و هیچ سؤالی را نخوانده رها نكنید؛ زیرا این گونه می‌توانید موفق‌تر باشید. این روش‌ها به شما كمك می‌كنند كه ابتدا تمام سؤالات آسان و مباحثی را كه خوب یاد گرفته‌اید پاسخ دهید و كنار برخی سؤالات «×» بزنید كه عبارت‌ند از:

سؤالاتی كه چالشی هستند، مطالبی كه سطحی خوانده‌اید، سؤالاتی كه شك دارید یا نیاز به فكر بیش‌تر دارید تا به جواب درست برسید، مطالبی كه ناقص یاد گرفته‌اید و سؤالاتی كه نیاز به تجزیه و تحلیل دارید و ممكن است به علت عدم تسلط كافی، اشتباه پاسخ دهید.

هم‌چنین كنار سؤالاتی كه مبحث آن را یاد نگرفته‌اید، درس‌هایی كه نخوانده‌اید، سؤالاتی كه بیش از حد سخت هستند یا آن‌قدر طولانی هستند كه باید زمان بسیاری صرف آن كنید و رسیدن به جواب در زمان مقرر احتمال كمی دارد، «-» بگذارید.

با این کار می‌توانید سؤالات هر درس را در وقت تعیین‌شده پاسخ دهید و با توجه به تكنیك زمان‌های نقصانی به جای كمبود وقت، كمی هم وقت اضافه داشته باشید و با ذهنی آرام و خیالی راحت در 15 دقیقه‌ی آخر عمومی‌ها و حدوداً 30 دقیقه‌ی آخر اختصاصی‌ها به سؤالاتی كه «×» زده‌اید فكر كنید و اگر به جواب رسیدید‌، پاسخ خود را با اطمینان كامل وارد پاسخ‌برگ كنید.

این گونه اشتباهات‌تان كاهش می‌یابد و ترازتان ناخودآگاه بالا می‌رود؛ دقیقاً مانند ترازو‌های دوكفه‌ی قدیمی. وقتی غلط‌های‌تان كه در یك كفه است كاهش یافته، ترازتان كه در كفه‌ی دیگر است بالا می‌رود؛ بی‌آن‌كه كار سختی انجام داده باشید یا ساعت مطالعه‌ی خود را به طور چشمگیر افزایش داده باشید یا تمرینات بسیار زیادی حل كرده باشید و... . به مرور زمان باید سعی كنید كه به این مهم هم دست یابید و با افزایش ساعت مطالعه و حل تمرین و بالا بردن كمیت، بر كیفیت كارتان بیفزایید و كمك كنید تا تأثیر روش‌های تستی بیش از پیش شود و تلفیق این موارد برای‌تان مثمر ثمر شود. شما فقط توانسته‌اید با استفاده از روش‌ها و تكنیك‌های ساده، بازدهی را افزایش دهید و با یك تیر دو نشان بزنید؛ هم غلط‌هایتان را كاهش داده‌اید و هم ترازتان افزایش یافته و به‌تدریج به شناخت بهتری نسبت به خود می‌رسید و اشتباهات‌تان روز به روز كاهش می‌یابد. هم‌چنین باعث می‌شود بر سؤالات مسلط شوید و استرس و اضطراب شما كاهش یابد و در همان حین آزمون با این تكنیك‌ها شروع به ارزیابی آزمون و عملكرد خود كنید.

آزمون‌های كانون باعث می‌شود كه به‌تدریج وارد فضای امتحان شوید و استرس نداشته باشید و حتی از شب امتحانی بودن فاصله بگیرید و شب‌های امتحان با خیالی آسوده، مطالب را مرور كرده و منتظر نتایج درخشان و پیشرفت و موفقیت خود باشید.

نوع مطلب : تیز هوشان ششم ابتدایی، 
برچسب ها : ششم ابتدایی-نحوه تست زنی-تیز هوشان ششم ابتدایی-تست-سوالات چهار گزینه ای،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 10 بهمن 1394

پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic