بانک سوالات امتحانی اول تا ششم دبستان (معلم ماکویی)
آموزش ابتدایی تخصص ماست
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ آموزشی -علمی-مدیریتی
قلم از موارد سوگند باریتعالی میباشد، بنا بر این حرمتش واجب است پس همیشه نوشتن رهگشا نیست!آنچه از قلم باید بتراود بارقه و رنگ و بوی دردمندانه آنست!درد بسیار است و قلمم یخ زده و مبهوت!قلمم از مجازات و تاوان در مقابل جرم و گناه نکرده غمگین است؟!
استفاده از تمام موضوعات وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد

مدیر وبلاگ :مرتضی دادگر اصل
نظرسنجی
دوست ارجمند نظرشما در باره این وبلاگ چیست


برای جهت یابی راههای متفاوتی وجود دارد که بعضی خیلی دقیق و برخی کمی احتمال خطا دارند .


معمولی ترین روش جهت یابی جهت طلوع و غروب خورشید است که همانطور که از نامش پیداست خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب می کند اما میزان خطای این روش تا حدود 23درجه ممکن است روی دهد برای دقیق تر شدن در تابستان اندکی جهت هارا به طرف شمال در نظر می گیریم و در زمستان به طرف جنوب در ابتدای بهار پاییز حدوداً این روش دقیق است كه البته آنهم به طول جغرافیایی منطقه بستگی دارد و هر چه به استوا نزدیكتر باشیم این جهت یابی دقیق تر خواهد بود  . در قطبها هم این روش حدودا بی فایده است چرا كه برخی روزهای قطبی خورشید به جای غروب كردن كمی به افق نزدیك شده و باز از افق دور می شود و خورشید هیچ وقت در وسط آسمان هم دیده نمی شود و همچنین برخی شبهای دراز در قطب اصلا خورشید طلوع نمی كند و برخی مواقع تا نزدیكی افق آمده و بدون دیده شدن باز غروب می كند و یا طلوع كرده و پس از مدت كوتاهی در نزدیكی محل طلوع ، غروب می كند . پس این روش در قطبها كه به درد نمی خورد و در مناطق نزدیك به قطب و حتی مناطق معتدله هم زیاد دقیق نمی باشد .

روش دیگر استفاده از حرکت سایه است که اگر ما انتهای سایه یک شی مانند تیر برق را نشان کنیم و بعد از نیم ساعت دوباره انتهای سایه را علامت بزنیم و دو نقطه را با خطی به هم وصل کنیم این خط جهت شرق به غرب را به ما نشان می دهد . زیرا خورشید حدودا از شرق طلوع می كند و وقتی در شرق است جهت سایه به سمت غرب قرار می گیرد و وقتی ظاهرا خورشید به سمت غرب حركت می كند جهت سایه از سمت غرب به سمت شرق تغییر مسیر خواهد داد پس در طول روز تغییر جهت سایه از سمت غرب به سمت شرق خواهد بود . و در اینجا نقطه اول كه ما در نظر گرفته ایم جهت غرب و نقطه دوم جهت شرق خواهد بود .اگر روی نقطه اول بایستیم و روبه رویمان نقطه دوم باشد دست راستمان جهت شمال و دست چپمان جهت جنوب خواهد بود . این روش در هر نقطه زمین جواب می دهد اما دقیق نیست و هرچه چیزی كه ما به عنوان شاخص سایه از آن استفاده می كنیم بلندترو دارای نوك باریكتری باشد ، دقت تشخیص ما بیشتر می شود

شاید یکی از دقیق ترین راه ها استفاده از سایه باشد به این ترتیب که جهت سایه را در هنگام ظهر شرعی پیدا کنیم که در نیم کره شمالی به سمت جنوب است و در نیمكره جنوبی به سمت شمال می باشد . اگر زمان ظهر شرعی را ندانیم با استفاده از یك چوب و یا تیر برق و یا درخت و غیره می توانیم ظهر شرعی را مشخص نماییم . زمانی که سایه به کوتاهترین اندازه خود می رسد هنگام ظهر شرعی است .در این هنگام اگر خط سایه را در نظر بگیریم در نیمكره شمالی شاخص ما سمت جنوب و سایه آن سمت شمال است و در نیمكره جنوبی بر عكس می باشد .

 استفاده از ساعت نیز روش دیگری است . گفتیم كه خورشید در هنگام ظهر شرعی امتداد جنوب – شمال را به ما نشان می دهد و اگر طول روز حدودا 12 ساعت باشد می شود 360 درجه در حالیكه میزان جابه جایی سایه 180 درجه می باشد یعنی نصف اندازه 12 ساعت پس در ساعاتی غیر از ظهر شرعی می توانیم با استفاده از جهت سایه جهت شمال و جنوب را پیدا كنیم . برای این منظور ساعت را طوری می گیریم كه عقربه ساعت شمار به طرف خورشید باشد حالا اگر بین عقربه ساعت شمار و ساعت ظهر شرعی ( حدودا 12) یك زاویه فرضی رسم كنیم ، نیمساز این زاویه به ما جهت شمال و جنوب را نشان خواهد داد .

 

روش دیگر استفاده از قطب نما است اگر نبود با یک آهنربا و بستن آن به یک نخ می توان جهت را مشخص کرد و اگر آهنربا هم نبود به کمک یک سوزن و مالیدن آن از یک سمت به مو های خود می توان نوعی جسم مغناطیسی ساخت که همان کار آهنربا را انجام می دهد . البته استفاده از قطب نما و آهنربا هم در همه جا دقیق نیست و هر چه به قطبها نزدیک شویم اختلاف جهت شمال زمین و جهتی که قطب نما نشان می دهد زیاد تر است . البته باید توجه داشت كه نخی كه آهنربا را با آن می بندیم نازك باشد و در مقابل چرخیدن آهنربا مقاومت چندانی نداشته باشد و در نزدیكی آهنربا هم جسم فلزی قرار نداشته باشد .

از طلوع و غروب ماه نیز می توان حدوداً جهت را تشخیص داد . چرخش ماه به دور زمین از سمت شرق به غرب است . همچنین اگر ماه کامل نباشد در اول ماه قسمت روشن ماه به طرف غرب و قسمت تاریک به سمت شرق است و از نیمه ماه به بعد برعکس می شود طریقه تشخیص نیمه اول و دوم ماه به این ترتیب است که در اول ماه معمولا در ابتدای شب ظاهر شده و در انتهای شب خبری از ماه نیست و ماه بیشتر در قسمت غرب آسمان است و در نیمه دوم برعکس در انتهای شب ظاهر شده ودر روز هم در اوایل صبح با دقت زیاد قابل دیدن است .  البته این روش هم زیاد دقیق نیست .

روشهای دیگر مانند جهت خاکریز مورچه ها که معمولاً در نیمه شمالی به سمت جنوب است البته همیشه و در همه انواع مورچه ها اینگونه نیست و روش قابل استنادی نمی باشد . درختان که سمت جنوب آنها به دلیل تابش نور خورشید رشد بیشتری دارند و در نتیجه تاج درخت در این سمت قوی تر می باشد . البته نه در همه جا و در همه درختان و نیز باید عوامل دیگری مانند مقدار آبی كه در هر طرف درخت به درخت می رسد و نیز نوع خاك دو طرف درخت را هم در نظر گرفت پس این روش هیچ كاربردی ندارد و بیشتر جهت خنده عنوان می شود .  تنه درختان قطع شده که سمت جنوب دایره ها از هم بیشتر فاصله دارند و سمت شمال کمتر . این روش از روش قبلی هم خنده دارتر شد . چرا كه عوامل بیشتری را باید مد نظر داشت .

روش دیگر اثر خورشید در از بین بردن رطوبت می باشد چون در نیمكره شمالی خورشید از طرف جنوب می تابد پس بنابراین سمت جنوب ناهمواری ها معمولا خشكتر از سمت شمال می باشد و مثلا برفهای سمت جنوب بیشتر از برفهای سمت شمال ذوب می شوند . البته در این روش باز باید به جهت ناهمواری و مقدار سایه ایجاد شده در آن قسمت نیز توجه نمود .

 استفاده از ستاره ها در شب روشهای دیگری هستند که البته در صورت وارد نبودن بعضی مواقع جهت عکس را به ما نشان می دهند. البته ستاره ها حدوداً دقیق ترند . در صورتی كه بتوانیم مكان برخی ستاره ها كه از همه مهمتر ستاره قطبی است را تشخیص دهیم می توانیم جهت ها را بیابیم . ستاره قطبی در زمان ما حدودا در جهت محور قطبهای زمین قرار دارد البته حدود یك درجه با آن اختلاف دارد كه قابل چشم پوشی است و به همین خاطر با گردش زمین به دور خودش و حركت ظاهری ستارگان ددر آسمان محل ستاره قطبی حدودا ثابت است و همیشه جهت شمال را به ما نشان می دهد البته این ستاره در نیمكره جنوبی نیست و در آنجا باید از ستارهای دیگر برای جهت یابی استفاده نمود .

نوع مطلب : ششم ابتدایی، 
برچسب ها : روشهای جهت یابی،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 14 اسفند 1393

پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات