بانک سوالات امتحانی اول تا ششم دبستان (معلم ماکویی)
آموزش ابتدایی تخصص ماست
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ آموزشی -علمی-مدیریتی
قلم از موارد سوگند باریتعالی میباشد، بنا بر این حرمتش واجب است پس همیشه نوشتن رهگشا نیست!آنچه از قلم باید بتراود بارقه و رنگ و بوی دردمندانه آنست!درد بسیار است و قلمم یخ زده و مبهوت!قلمم از مجازات و تاوان در مقابل جرم و گناه نکرده غمگین است؟!
استفاده از تمام موضوعات وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد

مدیر وبلاگ :مرتضی دادگر اصل
نظرسنجی
دوست ارجمند نظرشما در باره این وبلاگ چیست

1 -مكعبی داریم كه از 1000 مكعب كوچك ساخته شده است 5 سطح از شش سطح مكعب را رنگ نموده ایم . اگر مكعبها را از هم جدا نماییم تا 1000 مكعب به دست آوریم :

الف - چند مكعب داریم كه فقط یك سطح رنگ شده دارند ؟

ب - چند مكعب داریم كه فقط دوسطح رنگ شده دارند ؟

ج - چند مكعب داریم كه بیش از دو سطح رنگ شده دارند ؟

2 - دارا 23000 تومان دارد و روزی 1000تومان خرج می کند ،سارا 5000 ریال دارد و روزی 5000 ریال پس انداز می کند.پس از چند روز پول دارا و سارا با هم مساوی می شود ؟

3 - افراد خانواده سینایی با هم به گردش رفتند آنها در راه خود به یك رودخانه رسیدند كه قصد عبور از آن را داشتند اما رودخانه با وجود آرام بودن خیلی عمیق بود و هیچكدام از افراد خانواده هم شنا بلد نبودند به ناچار یك قایق موتوری پیدا كردند كه هر بار می توانست تا حدود 90 كیلوگرم را با خود حمل نماید . تعداد افراد خانواده سینایی 10 نفر فرد بزرگسال كه هر كدام حدودا بین 80 تا 90 كیلوگرم جرم دارند و 5 نفر كوچك كه هر كدام بین 40 تا 45 كیلوگرم جرم دارند .و همه هم قایق رانی بلدند . اگر عرض رودخانه 500 متر باشد ، حداقل مسافتی كه باید قایق بپیماید تا همه را به طرف دیگر رودخانه برساند چند كیلومتر است ؟

4 - مجموع اعداد 6561 - 2187 – 729 – 243 – 81 – 27 – 9 – 3  را بدون جمع كردن همه عوامل با هم پیدا نمایید

جواب در ادامه مطلب

مكعبی داریم كه از 1000 مكعب كوچك ساخته شده است 5 سطح از شش سطح مكعب را رنگ نموده ایم . اگر مكعبها را از هم جدا نماییم تا 1000 مكعب به دست آوریم :

الف - چند مكعب داریم كه فقط یك سطح رنگ شده دارند ؟

ب - چند مكعب داریم كه فقط دوسطح رنگ شده دارند ؟

ج - چند مكعب داریم كه بیش از دو سطح رنگ شده دارند ؟

الف – در یك سطح كه همه طرف آن سطحهای رنگ شده است  8 × 8 مكعب وجود دارد كه فقط یك طرف رنگ شده دارند زیرا یك ردیف از هر طرف این سطح بیش از یك سطح رنگ شده دارد و فقط ردیفهای وسط یك سطح رنگ شده دارند .  و در چهار سطحی كه یك طرفشان سطح رنگ نشده است  8 ×9  مكعب وجود دارد كه فقط یك طرف رنگ شده دارند. زیرا یك ردیف از هر طرف این سطح به جز طرفی كه سطح رنگ نشده است بیش از یك سطح رنگ شده دارد.  كه جواب می شود :      352 = ( 8 ×9 ) × 4 + (8 × 8)

 

دارا 23000 تومان دارد و روزی 1000تومان خرج می کند ،سارا 5000 ریال دارد و روزی 5000 ریال پس انداز می کند.پس از چند روز پول دارا و سارا با هم مساوی می شود ؟

برای یافتن پاسخ ابتدا اختلاف پول دارا و سارا را پیدا می كنیم كه می شود 22500 تومان (پول سارا به ریال است ) بعد مجموع پولی كه در یك روز دارا خرج می كند و سارا پس انداز می كند را پیدا می كنیم كه می شود 1500 تومان حالا اگر 22500 تومان را بر 1500 تومان تقسیم نماییم می شود 15 پس بعد از 15 روز پول آنها با هم برابر می شود .

افراد خانواده سینایی با هم به گردش رفتند آنها در راه خود به یك رودخانه رسیدند كه قصد عبور از آن را داشتند اما رودخانه با وجود آرام بودن خیلی عمیق بود و هیچكدام از افراد خانواده هم شنا بلد نبودند به ناچار یك قایق موتوری پیدا كردند كه هر بار می توانست تا حدود 90 كیلوگرم را با خود حمل نماید . تعداد افراد خانواده سینایی 10 نفر فرد بزرگسال كه هر كدام حدودا بین 80 تا 90 كیلوگرم جرم دارند و 5 نفر كوچك كه هر كدام بین 40 تا 45 كیلوگرم جرم دارند .و همه هم قایق رانی بلدند . اگر عرض رودخانه 500 متر باشد ، حداقل مسافتی كه باید قایق بپیماید تا همه را به طرف دیگر رودخانه برساند چند كیلومتر است ؟

ابتدا باید حساب نماییم كه آنها طی چند بار می توانند به آن طرف رودخانه برسند كه باید ابتدا هر بار دو تا از بچه ها به آنطرف رفته و یكی قایق را برگرداند تا هر 5 نفر به آنطرف بروند كه پس از 7 رفت و برگشت هر 5 بچه به آنطرف رفته اند . در اینبار هر بار یكی از بچه ها قایق را برمی گرداند و هر بار یكی از بزرگسالان به آن طرف می آید تا 4 بزرگسال به آنطرف برسند كه می شود 8 سرویس و باز باید بچه ها هر بار قایق را برده و در این بار هر بار یك بچه را با خود بیاورند و همه به این طرف برسند و باز قایق به وسیله بچه ها برده و به وسیله بزرگسالان باز گردانه شود تا همه بزرگیالان به آن سوی رودخانه بروند و بعد بچه ها بیایند كه در مجموع 47 بار این رفت و برگشت باید انجام پذیرد كه با توجه به عرض رودخانه و نیز آرام بودن رود حدودا قایق باید 24 كیلومتر را طی نماید . 

مجموع اعداد 6561 - 2187 – 729 – 243 – 81 – 27 – 9 – 3  را بدون جمع كردن همه عوامل با هم پیدا نمایید .

برای اینكار باید از فرمول مجموع اعداد تصاعد هندسی استفاده كنیم كه به قرار زیر است :

  {(n × a) – c } ÷ (a – 1 )

  كه در این فرمول  n جمله آخر تصاعد و  a قدر نسبت و c جمله اول تصاعد می باشد .    

با جای گذاری اعداد در فرمول جواب  9840 به دست می آید .  9840=  ( 1 – 3 ) ÷ { 3 - (  3 × 6561 )}

نوع مطلب : بازی و سر گرمی، 
برچسب ها : بازی و سرگرمی- سرگرمی ریاضی،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 16 اسفند 1393

پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic