بانک سوالات امتحانی اول تا ششم دبستان (معلم ماکویی)
آموزش ابتدایی تخصص ماست
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ آموزشی -علمی-مدیریتی
قلم از موارد سوگند باریتعالی میباشد، بنا بر این حرمتش واجب است پس همیشه نوشتن رهگشا نیست!آنچه از قلم باید بتراود بارقه و رنگ و بوی دردمندانه آنست!درد بسیار است و قلمم یخ زده و مبهوت!قلمم از مجازات و تاوان در مقابل جرم و گناه نکرده غمگین است؟!
استفاده از تمام موضوعات وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد

مدیر وبلاگ :مرتضی دادگر اصل
نظرسنجی
دوست ارجمند نظرشما در باره این وبلاگ چیست

 شهرستان ماكو یكی از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی در شمال غرب كشور است. این شهر به خودی خود و بدون در نظر گرفتن جاذبه های گردشگری اعم از ابنیه تاریخی و باستانی نیز دارای كشش جهت جذب گردشگر می باشد چه با داشتن طبیعت بكر و زیبا و جلوه های خدادادی مانند نحوه شكل گیری شهر مابین دو كوه(سبدداغی و كوه قیه) و عبور رودخانه زنگمار و وجود صخره های غیرقابل صعود و... می تواند در جذب توریست موفق عمل كند.

niniweblog.com

niniweblog.com

آثار تاریخی موجود در محوطه زیر داش قیه ماكو

niniweblog.com

niniweblog.com

niniweblog.com

niniweblog.com

niniweblog.com

niniweblog.com

niniweblog.com

 

  درباره قدمت ماكو و تاریخ این شهر صحبت بسیار است ولی با وجود آثار تاریخی و باستانی در آن هیچ شكی نیست. ماكو در قدیم با نامهای آرتاز ، شاوارشان ، قلعه قبان معروف بوده. سكنه اولیه شهرستان ماكو اورارتوها بودند. شهر بزرگ آنان به نام روسا در نزدیكی قریه بسطام بنا گردیده بود. پس از آنكه ارامنه به حكومت اورارتوها خاتمه دادند بر متصرفات آنها مسلط شدند. طبیعی است كه منطقه ماكو نیز ضمیمه حكومت ارمنستان گردید آثار كلیساهای قدیمی مخصوصاً كلیسای طاطاوس و خرابه شهرهایی به نام آرتازیا ، آرتز و آرشاكاوان ( یا خاور زمین به قول اكراد طایفه ساكان ) در ناحیه دامبات و آرماویر Armavir كنار رود ارس تسلط و نفوذ ارامنه را در این منطقه روشن می سازد. در سال ( 694 هـ . ش ) اسقف زاكاریا و پطرس برادرش حكومت سیاسی و مذهبی آرتاز را به دست آوردند. با صرف هزینه بسیار قلعه ماكو را كه محل اقامت آنان بود استحكام بخشیدند و راههای كاروان و پل هایی در مسیر راه ساختند و آنرا بصورت راهی تجاری و سوق الجیشی در آورده كه موقعیت ماكو و استحكامات تدافعی آن باعث تعجب بینندگان آن می شد.شاهزادگان ارمنی آرتاز بیش از یكصد سال با اتكا به استحكامات قلعه ماكو و مهارت در دفاع ، كلیه حملات مهاجمین به این منطقه را یكی پس از دیگری دفع كردندو حتی تیمور لنگ نیز نتوانست آنجا را تصرف كند.اسقف زاكاریا نه تنها راههای اطراف ماكو را مرمت كرد بلكه چهار پل با طاقهای قوسی روی رودخانه ماكو (زنگمار ) ساخت .بعد از تیمور ، قره قویونلوها بر آذربایجان مسلط شدند. قرایوسف در سال 785 هـ . ش ماكو را فتح كرد . همیشه در بین امرای قره قویونلوها منازعه بود تا اینكه شاه اسماعیل صفوی در چند جنگ الوند میرزا و سلطان مراد میرزا بازماندگان سلسله آق قویونلو را مغلوب و سلسله مزبور را منقرض و سلسله مقتدر صفوی را تأسیس كرد .

رودخانه زنگمار

گردنه قیرمیزیلیق(ماکو-آواجیق)

جاده ماكو-آواجیق

niniweblog.com

maku avajigh road-kirmizilik

 

طبیعت ماکو

niniweblog.com

  ماكو به سه بخش مركزی، شوط و پل دشت و دهستان های آن هم به سه قسمت مركزی(قلعه دره سی، چایباسار شمالی و جنوبی) شوط(یولاگلدی، قره قویون شمالی و جنوبی) و پل دشت(گچلرات غربی و شرقی، زنگبار و چایباسار شرقی) تقسیم می شود.

  شهر ماكو دارای آثار باستانی و تاریخی زیادی است كه به معرفی مشهورترین آنها خواهم پرداخت:

>>>دخمه اورارتویی شیرین و فرهاد<<<

  گوردخمه‌ بام فرهاد، در هفت کیلومتری ماکو در دل کوهی به نام «سنگر» در نزدیکی کوه‌های آرارات قرار دارد. پس از گذر از ۳۰ پله‌ی سنگی، ورودی بام فرهاد برای گردشگران نمایان می‌شود. این گوردخمه دارای سه اتاق با سنگ‌تراشی استادانه و زاویه‌بندی مناسب است که جز تاقچه‌ای کوچک با قوسی هلالی در یکی از اتاق‌ها، تزئینات دیگری در آن به چشم نمی‌خورد.

 

niniweblog.com

<<<پل پنج چشمه(بشگز)>>>

  پل ۴۳ متری پنج‌چشمه، از سنگ‌های تراشیده‌ی سیاه و سپیدی که زیبایی ویژه‌ای به پل داده، ساخته شده است. دیرینگی پل پنج چشمه که بر روی رودخانه‌ی پرآب زنگمار در شرق ماکو قرار دارد، به دوران صفویه بازمی‌گردد. این پل، پیش‌تر دارای پنج چشمه بوده است که در زمان قاجار با ادغام دو چشمه، اکنون چهار چشمه بیشتر ندارد. گفتنی است یکی از دهانه‌های پل، بزرگ‌تر از  سه چشمه‌ی دیگر و شکل آن نیز متفاوت از دهانه‌های دیگر است و شیب‌ تندتری دارد.

>>>گرمابه ماکو<<<

  گرمابه‌ی صفوی ماکو که در سال ۱۳۸۰ خورشیدی در کاوش‌های باستان‌شناسی سر از خاک به در آورد، دارای رختکن، گرم‌خانه، سربینه و … است. رختکن علاوه بر حوض، دارای سکوهای مرمری با کفش‌کن‌های کوچک جناقی در زیر است. سربینه دارای دو ورودی مارپیچ، چهار ستون سنگی، کف سنگی، پاشور و … است. درون گرمابه نیز قرینه است و حوضی در کف آن ساخته شده است که آب سرد حمام را تأمین می‌کرد. آب‌گرم نیز از حوضچه‌های مرمرین تأمین می‌شد. کف گرمابه نیز آب‌روهایی داشت که پساب را به بیرون از حمام منتقل می‌کرد.

گفتنی است این گرمابه در بافت تاریخی ماکو و در دامنه‌ی کوه قلعه‌قبان جای گرفته است.

 

<<<عمارت کلاه فرنگی>>>

  ساختمان کلاه‌فرنگی ماکو که پیشینه‌ی آن به دوران قاجار می‌رسد، در دو طبقه ساخته شده است. نمای بیرونی این بنا، هشت ضلعی و نقشه‌ی آن از داخل به شکل صلیب است. دور تا دور این عمارت را که تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی است، بالکنی با ۲۰ ستون چوبی، تزئینات گچ‌بری ماهرانه، نقش‌های گل و بوته، آینه‌کاری، نقاشی‌های رنگ و روغن و پنجره‌های ارسی با نقوش گوناگون و شیشه‌های رنگی فراگرفته است.

گفتنی است در کنار این ساختمان، عمارت شیر و خورشید با گچ‌بری‌هایی زیبا قرار دارد.

>>>کلیسای زور زور<<<

 بر فراز رودخانه‌ی زنگمار، کلیسای زور زور خودنمایی می‌کند. کلیسایی که در سده‌ی چهاردهم میلادی ساخته شده است، اما به دنبال ساخت سد بارون برای اینکه این سازه‌ی زیبا به زیر آب نرود به جایی مرتفع‌تر جابه‌جا شد. زور زور در سال ۲۰۰۸ به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد.

كلیسای زور زور

 <<< کاخ موزه با غچه جوق-کاخ سردار ماکو>>>

   باغچة جوق ماكو در فاصلة 6 کیلومتری ماکو و حدود 2 کیلومتری از سمت غرب جاده اصلی بازرگان و در روستایی به نام باغچه جوق در استان آذربایجان غربی واقع شده است. كاخ تاریخی وبا شكوه باغچه جوق ماكو در باغی به وسعت حدود 11 هكتار در اواخر دوره قاجار به دستور اقبال السلطنه ماكویی، یكی از ســرداران مظفـــرالدین شاه و از حكام مقتدر آن دوره ( 1324-1313 هجری قمری) با 2500 متر مربع زیر بنا در باغی زیبا كه دارای انواع درختان میوه و گلها (بوته‎های بزرگ رز و ...) و درختان زینتی ( اقاقیا، تبریزی و...) و چشمه‌ای زلال می‎باشد، ساخته شد و تأثیر شگرفی از سبك معماری روسیهآن زمان پذیرفته است.

 قبلاً در همین وبلاگ در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۸۸ مطلبی در مورد این شاهكار معماری با ذكر جزییات نوشته ام. 

>>>ساختمان بیمارستان قدیمی ارتش<<<

 این بیمارستان قدیمی كه در بالای یك تپه قرار گرفته است فقط دیوارهای آن پابرجا می‌باشد. این بیمارستان در جنگ دوم جهانی به عنوان بیمارستان ارتش استفاده می‌شده است ولی امروزه به صورت مخروبه باقیمانده است.

<<<پل قلعه جوق>>>

  این پل در روستای قلعه جوق قرار گرفته است. بنای اصلی پل نسبتاً از بین رفته است ولی قسمتهایی از آن هنوز باقیمانده است. با مرمت آن می‌شود دوباره این پل باستانی را احیاء كرد. ضمناً در نزدیكی پل (در پایین) تفرجگاه وجود دارد كه با احیاء این پل می‌توان به جاذبه این قسمت افزود. این پل كه بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته است پایین‌تر از آن پل جدیدی احداث شده است.

>>>پل قدیمی كشمش تپه<<<

  پل قدیمی كشش تپه از پل‌های قدیمی شهرستان می‌باشد كه توسط میراث فرهنگی مرمت كلی شده است و كنار جاده ماكو به بازرگان كنار جاده دیده می‌شود.

رودخانه ارس

تاج سد ارس

  البته لازم به ذکر است که ماکو دارای طبیعتی زیبا و بی نظیر در هر فصل می باشد و نقاط دیدنی بسیاری دارد مانند تالابهای قره بولاغ و یاریم قیه و بورالان که از ییلاقات ایلات ماکوست و رودخانه های قره سو  و ساری سو که طبیعت بکر و زیبایی دارد و در فرصتهای دیگر به آن خواهم پرداخت.منبع:http://amirkabir-ejtemai.glxblog.com
نوع مطلب : شهر من ماکو، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394

پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic